Nu montati instalatii GPL pe Subaru
Subaru club Romania

Nu montati instalatii GPL pe Subaru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13950
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #160 on: September 24, 2018, 10:03:03 AM »
Mda, nici eu nu am inteles scopul acestei postari. Mai avem si topic dedicat pentru GPL unde ar fi putut scrie ca argument sau contra-argument la ce vorbeste lumea pe acolo.

automaticul

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #161 on: September 24, 2018, 20:28:57 PM »
Buna seara, se pare ca nu toata lumea are o parere buna despre Gpl , scopul este sa intelegem ce anume trebuie sa facem cand avem o masina cu instalatie gpl si ce cauze pot genera o functionare incorecta a unui motor , daca trebuie va rog sa mutati postarea unde credeti dumnevoastra .
Nu voi vinde masina nici pentru una noua , este intradevar din 2009 ,motor de 2.0 /cutie automata ,piele ,navigatie cam tot ce trebuie pentru o masina fiabila si economica si credati-ma ca stiu ce spun.
Cat despre tacheti chiar daca sunt paharele , au dimensiuni diferite pentru a putea sa reglezi jocul supapei .

PTR

  • 570
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #162 on: September 24, 2018, 21:42:48 PM »
 Cati km are masina de cand este pus gpl ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13950
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #163 on: October 08, 2018, 10:21:36 AM »
Gata, a sters contul sa nu vada lumea propaganda dinaintea anuntului de vanzare probabil :D

Theophilus+Julsey

  • 839
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #164 on: December 13, 2018, 22:54:38 PM »
Sper ca nu e nimeni de pe forum sau măcar sa nu se simtă ofensat??!!
Mie mi se pare super exagerat prețul la numarul asta de km, cu instalație de gpl și recunoaște ca e cu discuție și are nevoie de îmbunătățiri și a înlocuit deja câteva supape, ma gândesc ca nici restul nu sunt prea fericite și mai zice ca nici nu o da cu cutia din poze...ce părere aveți?





PTR

  • 570
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #165 on: December 14, 2018, 09:27:20 AM »
 La 300k te cam gandesti de 10 ori inainte indiferent de GPL/benzina/ motorina...
 Daca ar folosi limba romana cum trebuie, am intelege mai bine despre ce vorbeste...
 Pretul poate fi mare sau mic, dar depinde ce a schimbat in ultimii 50k km.

dantt

  • 107
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #166 on: December 14, 2018, 17:54:34 PM »
Că s-a adus în discuție gazul.Care ar fi după părerea voastră cea mai performanta și sigură instalație de gaz pentru motoarele astea de 2.0 aspirate natural?Una care sa nu-ți dea  bătăi de cap?

Forester

  • 3084
  • The other right!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #167 on: December 14, 2018, 18:27:18 PM »
Tu ai citit titlul topicului? Intreb pentru un prieten...  :o ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

dantt

  • 107
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #168 on: December 14, 2018, 18:48:53 PM »
Da,zi-i prietenului tau că da.:-)In alta ordine de idei,pe alte meleaguri se practica GPL-ul fără probleme,pe diverse mărci de mașini,inclusiv pe Subaru.Stii de ce întreb?Pentru că Legacy asta al meu bate orice bun simt la consum și mă bate-un gand.Nu știu dacă se va concretiza până la urmă fiindcă,încă,o consider o treabă artizanala.Deocamdata adun informații preferabil de la cei care au și pot să-mi de-a un feedback.Ca se ard supape și alte bla bla-uri,până la urmă nu este un capăt de țară,in plus nici motoarele astea nu sunt Honda,monumente de fiabilitate Așa încât,cu gaz sau fara gaz văd din discuțiile voastre că tot se strica ceva pe la ele.Nu mă înțelegeți greșit,nu sunt vreun zgârcit sau ceva,însă la 120 km/h (cat scrie pe bord,că realitatea-i alta)in regim de autostrada sa pape intre 9 și 10 l/100 km la 150 cp mi se pare o porcărie.Asta raportat și la aerodinamică mașinii,că nu-i SUV.Am făcut revizia la AK,au pus și testerul pe ea,motorul pare a fi în parametrii.Sau poate nu vad pe tester ce și cum?
P.S.-va rog sa nu va ofensați că am fluierat in biserica,așa sunt eu,mai pătimaș.:-)
« Last Edit: December 14, 2018, 18:50:04 PM by dantt »

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #169 on: December 14, 2018, 19:19:18 PM »
Am o experiență de câteva sute de mii de km parcurși cu gaz. Am avut Landi, Tomasseto, Brc chiar și Prins. Din punctul meu de vedere BRC ul este la același nivel cu Prins doar că cea din urmă costa dublu. Pe Impreza am BRC Sequent 32 cu care am deja 50000 de km fara probleme momentan. Setările sunt făcute destul de safe adică până în 3500 rpm merge exclusiv gaz, 3500-4500  50/50 după care benzina. Folosesc aditiv  Gaz Lube Spezial care este cel mai popular și testat in vest.Benzina doar super plus.

dantt

  • 107
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #170 on: December 14, 2018, 20:08:12 PM »
Mulțumesc Alex pentru răspuns.Am văzut că și Vialle sunt populare pentru Subaru.Ai avut experiența cu instalațiile astea?Cu gaz ai avut doar acest Impreza,sau au mai fost și alte modele de Subaru?

PTR

  • 570
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #171 on: December 14, 2018, 22:38:24 PM »
 Poate merge un pic infranata, poate fi un rulment pe duca sau garnituri de etrier fata... La Outback 2.5 instantul sta pe la 7.2-7.4 la 120 km/h.
 Nu cred ca este foarte importanta instalatia ca marca cat reglajul initial si setarea de trecere pe benzina la turatie mare. Multi montatori spun ca nu este necesara trecerea pe benzina la turatie/sarcina mare dar cred ca vor sa evite timpul suplimenar reglajului sau nu stiu sa o faca.... consider ca mersul pe gaz la 5000 rpm in sarcina este o moarte rapida a chiulasei. Exista informatie pe internet, japonezele au scaunele de supapa mai sensibile la gaz. De aceea este indicat un sistem de ungere supape gen Flashlube, Jlm, Protec etc.
 Zgarcit e un termen inadecvat cand majoritatea care traieste in tara care este doreste sa impresioneze doar cu aparente... fiecare isi cheltuie ce are asa cum doreste, realitatea cu fondatorul Ikea care se imbraca de la SH e departe de noi..
 In principiu, daca treci de 100k km pe gaz, economia este suficienta pentru 2 chiulase noi si cateva vacante  :)
 

Forester

  • 3084
  • The other right!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #172 on: December 14, 2018, 22:42:45 PM »
...însă la 120 km/h (cat scrie pe bord,că realitatea-i alta)in regim de autostrada sa pape intre 9 și 10 l/100 km la 150 cp mi se pare o porcărie.Asta raportat și la aerodinamică mașinii,că nu-i SUV...

Ai 4EAT, nu stiu exact etajarea dar ma astept sa nu exceleze la lungime treapta a 4-a si ultima.
Nu stiu exact la ce te astepti tu,  e o masina destul de grea, cu awd permanent, chiar daca are forma aerodinamica.
Iar puterea nu era 165 de cai?
Pe vremea cand aveam SG aspirat, cel de 158 de cai, in regim de autostrada la 130km/h pe GPS aveam consum de 9-9.1% (in Austria). Dar mergeam foarte constant, nu am prins nu stiu ce trafic la vremea aia,
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #173 on: December 14, 2018, 23:29:28 PM »
Mulțumesc Alex pentru răspuns.Am văzut că și Vialle sunt populare pentru Subaru.Ai avut experiența cu instalațiile astea?Cu gaz ai avut doar acest Impreza,sau au mai fost și alte modele de Subaru?
Nu am avut Vialle niciodata. Nu este o instalatie populara la noi si e foarte important ca montatorul sa aiba experienta cu acea marca.
Am mai avut un XT SG echipat cu BRC 24,11 parca... Mi-a apartinut putin timp, doar vreo 10000km parcursi deci nu pot sa spun nimic.

Nu cred ca este foarte importanta instalatia ca marca cat reglajul initial si setarea de trecere pe benzina la turatie mare
Si eu sunt de parere ca sunt cam la fel calitativ vorbind.  Am observat insa  ca BRC ul face diferenta la trecerile rapide si dese prin regimuri diferite de functionare. La Landi sau  Tomasetto, destul de rar ce-i drept, se simte o usoara intrerupere atunci cand bruschezi acceleleratia, la BRC n-am intalnit asta, functioneaza ca si cum ar fi pe benzina.


Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #174 on: December 14, 2018, 23:34:55 PM »
Am văzut că și Vialle sunt populare pentru Subaru.Ai avut experiența cu instalațiile astea?Cu gaz ai avut doar acest Impreza,sau au mai fost și alte modele de Subaru?
     Nu am avut Vialle niciodata. Nu este o instalatie populara la noi si e foarte important ca montatorul sa aiba experienta cu acea marca.
Am mai avut un XT SG echipat cu BRC 24,11 parca... Mi-a apartinut putin timp, doar vreo 10000km parcursi deci nu pot sa spun nimic.


 Nu cred ca este foarte importanta instalatia ca marca cat reglajul initial si setarea de trecere pe benzina la turatie mare. Multi montatori spun ca nu este necesara trecerea pe benzina la turatie/sarcina mare dar cred ca vor sa evite timpul suplimenar reglajului sau nu stiu sa o faca...


Si eu sunt de parere ca sunt cam la fel calitativ vorbind.  Am observat insa  ca BRC ul face diferenta la trecerile rapide si dese prin regimuri diferite de functionare. La Landi sau  Tomasetto, destul de rar ce-i drept, se simte o usoara intrerupere atunci cand bruschezi acceleleratia, la BRC n-am intalnit asta, functioneaza ca si cum ar fi pe benzina.

dantt

  • 107
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #175 on: December 15, 2018, 06:17:42 AM »
Mulțumesc mult băieți!Mai studiez problema și vă țin la curent cu ce o sa fac până la urmă.Ideea e că trebuie mai întâi să merg la un montator serios sa vorbesc și înainte În afara de cei de la Vernești (Buzău) care am auzit că ar fi cei mai cei,mai aveți alte recomandări de firme serioase  în Pitești/București?
Forester sa știi că nu e o problema cu lungimea treptelor in mod neapărat,adică la 130 km/h turația e de 3000 rpm.Motorul pe care-l am,are 110 KW.Atat scrie in c.i. a mașinii,asta înseamnă 150 cp.

Forester

  • 3084
  • The other right!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #176 on: December 15, 2018, 16:11:23 PM »
Da, intre timp am constatat si eu cu uimire, credeam ca generatia aia a avut doar 165 de cai pe 2.0
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #177 on: February 07, 2019, 23:05:59 PM »
Auu... eu acum am vazut postul... deja am montat.. sorry
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #178 on: February 07, 2019, 23:19:29 PM »
Te asteptam cu pareri si impresii pe viitor. Doamne ajuta sa fie de bine.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #179 on: September 23, 2019, 17:06:17 PM »


La 158000 KM la revizia motorului au fost schimbate supapele, scaunele supapelor (acestea fiind arse de mersul pe GPL) si alte garnituri sau accesorii impuse de reparatie . Toate piesele au fost originale Subaru. Interventia facuta de mecanic Subaru. Totodata am schimbat kit-ul de ambreiaj – producator AISIN (ca cel de origine) si kit-ul de distributie cu accesorii – Original Subaru.
Dupa interventie nu s-a mai mers cu masina pe GPL.


Nu am putut sa ma abtin . E de luat in calcul aceasta parere a colegului. A se tine cont ca acum , la vanzare are 185 k km. Deci a mers ceva doar pe benzina. Asadar , o fi sau nu bun GePeLeu pe Boxer ?
« Last Edit: September 23, 2019, 17:07:06 PM by make the forum greatagain »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6