Cauciucuri de iarna
Subaru club Romania

Cauciucuri de iarna

MihaiFlorescu

  • *
  • 13999
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #220 on: June 16, 2024, 14:30:01 PM »
Oare sa fie asa sau e click bait?

De la 1 octombrie 2024 nu mai sunt valabile in Uniunea Europena anvelopele all-season M+S! Trebuie sa detii anvelope 100% de iarna 3PMSF https://autolatest.ro/stiri/de-la-1-octombrie-2024-nu-mai-sunt-valabile-in-uniunea-europena-anvelopele-all-season-ms-trebuie-sa-detii-anvelope-100-de-iarna-3pmsf/

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #221 on: June 16, 2024, 15:35:56 PM »
Este o mizerie de stire fix de click bait.
In realitate nu spune nimic nou - anvelopele all season sunt cele cu fulgul de nea incadrat in pictograma cu muntele.
Asa era si acum, la fel de valabil este si in prezent - M+S fara fulg de nea nu sunt de iarna!
Spre exemplu, anvelopele de tip AT, cele de vara, au pe ele si M+S, dar nu sunt de iarna, nu au si fulgul.
Dunlop-urile Grandtrek AT25 de pe maisna mea, sunt M+S, dar nu au fulg.
In legislatia actuala inclusiv, M+S fara fulg nu sunt considerate de iarna, pt ca nici nu sunt.
Doar cele cu fulgul - puteti verifica usor pe site-urile de anvelope - cele all season sunt cu fulg. Cele AT de vara au doar M+S, unele din ele, nu toate, dupa caz.
Deci nimic nou, dar folosesc ocazia sa explic, pt ca vad deja ca a creat confuzie aceasta pseudo stire...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #222 on: June 16, 2024, 15:37:51 PM »
Uitati-va pe anvelopele all season pe care le aveti pe masini, cei care au asa ceva, si o sa vedeti ca apare si fulgul de nea.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

HXR

Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #223 on: June 16, 2024, 16:29:40 PM »
In legislatia actuala inclusiv, M+S fara fulg nu sunt considerate de iarna, pt ca nici nu sunt.

Ne dai și sursa, te rog?

Mersi

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #224 on: June 16, 2024, 17:36:02 PM »
Cum adica? Anvelopele de iarna sau all season sunt obligatorii atat timp cat carosabilul este acoperit cu gheata, polei sau zapada.
Anvelopele de iarna sunt cele care au simbolul aferent pe ele - adica cel mult discutat si acum.
Nu este cunoscuta legislatia?
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #225 on: June 16, 2024, 17:42:17 PM »
https://www.michelin.ro/auto/sfat/ghid-anvelope-de-iarna/cum-recunosti-o-anvelopa-de-iarna-de-calitate

Aici descrierea detliata a indicilor de iarna...
Vanzatorii corecti de anvelope indica foarte clar diferentele intre AT-uri de vara sau all season. M+S nu sunt de iarna, doar indica ca pot parcurge si drumuri cu noroi sau zapada, dar nu sunt dedicate de iarna - cele cu simbolul 3Peaks, fulg si M+S, da.
In rest, fiecare intelege cat poate si merge cum stie, pe raspunderea lui.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #226 on: June 16, 2024, 17:50:23 PM »
Repet, exista si anvelope AT de vara cu simbolul M+S, dar sunt de VARA.
De iarna s-a agreat la nivelul intregii UE ca sunt marcate cu mult discutatul simbol 3Peaks si fulg, insotit de M+S.
Unele tari inca mai permiteau si simple M+S, se pare, de aici si discutia ca acum e clar peste tot, 3Peaks si fulg.
In fine, la noi nu stiu sa se vanda, pe canale oficiale, anvelope All Season fara simbolul corect.
M+S simple sunt la categoria AT de vara, deci oricum nu e nicio panica.


ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #227 on: June 16, 2024, 17:59:07 PM »
Din ce am gasit, nu se mai produc fara simbolul 3Peaks incepand din 2017, deci de acum 7 ani..
O anveliopa nu trebue folosita mai mult de 5 ani, dupa care nu mai corespunde tehnic, dar asta e deja alta discutie si ma astept sa fie de bun simt si de la sine inteles printre posesorii de aici.
Asdar, nu stiu cine ar mai avea pe masini anvelope all season fara simbolul actual. Cum ziceam, click bait. Nu se mai produc fara, cu exceptia celor de vara. Un simplu search pe magazinele de specialitate si gasiti tone de AT-uri de vara cu sombol M+S, dar nu all season.

Si in final, legea prevede obligativitatea anvelopelor de iarna sau all season - nu de vara cu M+S, asadar la un control, eu as fi in culpa cu AT-rulel mele de vara (clasificate ca atare si de Dunlop), chiar daca au M+S pe ele - indicii aia sunt pt situatii de genul noroi si zapada, dar nu de iarna, pt teren, ca d-aia sunt all terrain.

End of spam, ca ma gandesc ca o fi clar deja.
« Last Edit: June 16, 2024, 17:59:56 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #228 on: June 16, 2024, 22:30:25 PM »
Repet, exista si anvelope AT de vara cu simbolul M+S, dar sunt de VARA.
De iarna s-a agreat la nivelul intregii UE ca sunt marcate cu mult discutatul simbol 3Peaks si fulg, insotit de M+S.
Unele tari inca mai permiteau si simple M+S, se pare, de aici si discutia ca acum e clar peste tot, 3Peaks si fulg.
In fine, la noi nu stiu sa se vanda, pe canale oficiale, anvelope All Season fara simbolul corect.
M+S simple sunt la categoria AT de vara, deci oricum nu e nicio panica.
Actual comform Rar si Ue si ce mai vrei orice anvelopa m&s este legala iarna pe zapada.
Ce înțeleg eu e ca daca e adevarata stirea vir fi considerate legale cele cu muntele si doar alea.

dan_b

  • 1287
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #229 on: June 17, 2024, 00:22:22 AM »
UE spune chiar foarte clar si de aici si nevoia de a uniformiza detaliile si inscriptiile aferente:

Three-Peak Mountain Snowflake (3PMSF) tires deliver winter performance that is legally certified. These tires have to
pass a test on a snow-covered road and have at least 25% better traction than a standard reference tire.

Iar RAR a vorbit mereu despre anvelope de IARNA cu insemnele M+S sau Fulg sau Munte, deci nu orice anvelopa cu M+S.
Exista baze de date pe producatori si modele, dar deja intram in detalii aiurea.
Da, in UE se uniformizeaza legislatia si cele de iarna testate si dedicate (la fel si all season) vor avea TOATE doar simbolul 3pmsf.
Va exista si un simbol pt cele cu tinte, dar evident acelea sunt intalnite in tarile nordice, cum ar fi Norvefia si Finlanda, dar vor fi si ele normate uniform, s-a discutat in 2022...

NU se mai produc anvelope cu alt simbol din 2017 incoace.
Cine vrea sa mearga cu AT-uri de vara iarna, ca are el scris pe ele MS, e liber sa o faca, pe talonul si siguranta lui, pur teoretic, cand nu patineaza spre altii...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.