Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Muttley

  • 5105
Re: Tănculețul meu
« Reply #720 on: October 14, 2024, 19:27:48 PM »
Pictoraj, ala-i singurul padurar frumos, SG faza 1. Normal ca ti-a placut.
WRX SW 2002

Re: Tănculețul meu
« Reply #721 on: October 14, 2024, 19:32:59 PM »
Astea noi sunt de-a dreptul macabre pe langa ala. Si outbackul, o sa zici ca sunt nebun. M-am urcat in asta nou la expo. Mie-mi place mai mult al meu ca forma. Nu comentez interiorul, tehnologia... Strict ca aspect foresterul ala si outback ul meu mi se par cele mai frumoase dintre toate.

Muttley

  • 5105
Re: Tănculețul meu
« Reply #722 on: October 14, 2024, 19:35:41 PM »
Suntem noi batrani.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 14026
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #723 on: October 14, 2024, 19:47:26 PM »
Daniel (cel de la campie, nu cel de la munte), outback-ul tau este cel mai frumos! ;D

Si nu o spun pentru ca am fost si eu posesor de asa ceva candva, ci pentru ca asa este. Am mai auzit si de la alti subaristi opinia asta si o confirma si vanzarile. Acea generatie de Legacy/Outback s-a vandut cel mai bine la nivel global. De asta in 2015 au incercat sa readuca ceva din forma lui si daca din fata se apropie, in spate nu le-a mai ramas buget de design prea mult sau au hotarat sa nu il copieze chiar peste tot.

Iar acel forester chiar arata foarte bine.
« Last Edit: October 14, 2024, 19:48:45 PM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #724 on: October 14, 2024, 20:26:02 PM »
Daniel (cel de la campie, nu cel de la munte), outback-ul tau este cel mai frumos! ;D
Aici dadea clasa unui Volvo.

MihaiFlorescu

  • *
  • 14026
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #725 on: October 14, 2024, 23:52:36 PM »
Vad faruri negre, senzori pe fata, anvelope noi, discuri... ai mai umblat la ea ceva de cand nu am mai vazut-o.

Si numere de IF.
« Last Edit: October 14, 2024, 23:54:12 PM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #726 on: October 15, 2024, 07:39:48 AM »
Da. Senzori (fata-spate) i-am pus la putin timp dupa ce am luat-o, sunt buni tare la parcarile facute milimetric.   
Farurile sunt cu led dupa ce am esuat lamentabil incercand toate variantele posibile cu oglinzi si xenon. Niste sh-uri ma costau cat ledurile noi si nici n-aveam o garantie ca ma tin oglinzile. Acum am cele mai bune lumini de le-am vazut vreodata. Sa vezi cate lumini de masini noi popesc ledurile mele.
Discurile le-am schimbat. De doua ori. De fapt cam tot ce inseamna frane. Se blocau culisele. Nu stiu care-i treaba cu franele ei, dar daca pun o frana brusca la viteza mare, tot imi tremura volanul. Nu mai am solutii. Adica am, nu pun frana la viteza.
Anvelopele... Le-am schimbat vara/iarna an de an, am tras de cauciucurile de iarna cat am putut, pana m-am saturat si mi-am dat seama ca schimbarea e complet inutila. In Bucuresti e asfaltul la negru in cateva ore dupa ninsoare. Asta pentru cine a mai vazut ninsoare prin Bucuresti. Ca am luat masina in 2018 si n-am avut parte macar de o singura ninsoare adevarata in oras. Nici macar de una. A trebuit sa merg la munte ca s-o bag in zapada. Iar la ce tractiune are si la experienta mea prin nametii anilor demult apusi, echipat doar cu anvelope de vara, ca nici n-auzisem d-alea de iarna, cu niste struto/camile de cauciucuri imi fac treaba linistit. Desi, repet. Eram de departe adeptul cauciucurilor dedicate. In ziua de azi ma complic aiurea.
Chiar ma gandeam sa vand jantele de iarna. Sunt cum le-am luat de la tine. Si anvelopele mai merg clar macar o iarna. Daca auzi pe careva...
Despre numere... Am construit, m-am razgandit si-am vandut, m-am fatait, m-am tot mutat.
Pe scurt...  ;D

Re: Tănculețul meu
« Reply #727 on: October 15, 2024, 22:50:23 PM »
Faruri noi, cu led? Unde ai gasit varianta asta (link, daca e posibil)?

Re: Tănculețul meu
« Reply #728 on: October 15, 2024, 23:28:02 PM »
Nu, nu. Farurile nu sunt noi. Le-am luat de la Vlad Vana. Mai aveam si de la Mihai niste faruri. Cu ce aveam si pe masina, au reconstruit baietii niste faruri cat de cat in care au pus leduri. Au bricolat ceva la ele.
 Foarte multumit sunt. Ii vad la semafor p-aia cu super masini cum se uita ba la luminile mele, ba la ale lor.

Am ajuns la ei dupa ce m-au dus cu vorba mai multi, in doua orase. La telefon se jurau ca-mi fac farurile cu ochii inchisi, cand vedeau despre ce-i vorba o dadeau de gard. Eram asa debusolat ca nu i-am crezut pana n-am vazut cum bat.

https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3600.msg139416.html#msg139416
« Last Edit: October 15, 2024, 23:34:44 PM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #729 on: October 19, 2024, 21:17:45 PM »
Pe mine m-au infrand franele de legacy. Asta a fost motivul pentru care am si vandut-o pana la urma. Acelasi rahat , randuri de discuri achimbate, placute , pistonase, curatati pirtbetrieri, bucsi, jante, anvelope, amortizoare geometrii... fara rezultat! Mai am o troaca japoneza in familie si acolo nu am stat la discutii am luat direct etrieri noi si a fost ok ... poti incerca si asta . Oricum sistemul asiatic cu mizeriile alea de culise care mereu se blocheaza, cu 2 pistonase pe etrier, e de tot rahatul. In rest caroseria e ok!
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #730 on: October 19, 2024, 22:33:26 PM »
Nu stiu ce dreq sa fac. Ba as da-o cat mai iau ceva pe ea. Si din ce vad pe net se invarte pe la 4 000 - 5 000. Un rahat fata de ce poate masina. Ba-mi pare rau de ea.
Nu prea stii ce vremuri vin, idiotii astia n-au nicio limita la prostie, nu avem deloc predictibilitate. Totodata asta-mi folosea mult pe la Monteoru. Dealuri, campuri, paduri, zapezi, drumuri de 45km pe sosea (deci consum ok). Incapatoare, carai cu ea, inalta, solida, sigura...  Era exact ce-mi trebuia.
Mi-am bagat picioarele dupa ce mi-am distrus sanatatea ca sa construiesc in pandemie, mi s-a facut lehamite de oameni, am vandut tot si-am revenit in Bucuresti.
E, aici se schimba foaia. E mare, mai mult ma incurca 4X4 decat ma ajuta, consuma, imi omoara piciorul ambreiajul, plus ca nu mai iei bani pe ea. Deci as avea cam toate motivele s-o vand. Plus ca bani in ea  nu mai am de gand sa bag.
I-am facut saptamana asta consumul, un rezervor prin oras plus ceva centura. Parca sa-mi faca-n ciuda, 13,5. Ma asteptam la un 15-17 la ce hal de circulatie prind dimineata si spre seara. Oricum, as putea lua ceva cu 6-7 consum urban, fara tractiune integrala, mai noua, macar un E5 ceva. Pana mea... Habar n-am ce sa fac, da-n mare as da-o daca ar cumpara-o cineva. Totodata mi-e scarba de toti idiotii care vor suna si ma vor intreba tampenii cand eu stiu cum am ingrijit-o.
Am sa vad la primavara. Dar daca stiti pe cineva interesat vorbim...