Subaru XV e-BOXER MY 20.5
Subaru club Romania

Subaru XV e-BOXER MY 20.5

MihaiFlorescu

  • *
  • 13999
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru XV e-BOXER MY 20.5
« Reply #60 on: August 09, 2024, 15:13:53 PM »
De vina sunt consumatorii, nu doar temperatura exterioara. Toate accesoriile sunt alimentate de a doua baterie, motorul si functiile esentiale de prima baterie si condusul EV de bateria mare din portbagaj. Astfel ca daca scade nivelul de incarcare datorita consumatorilor, bateriile 1 si 2 nu se incarca de la bateria mare, ci de motor. Cand am testat noul crosstrek, cu clima oprita mergea considerabil mai mult si mai des in modul EV.

Practic sistemul de 12v nu are capacitate suficient de mare pentru a mentine consumatorii pe o durata lunga de timp.
Sa vedem dupa parteneriatul cu Toyota cum imbunatatesc si partea asta.
« Last Edit: August 09, 2024, 15:16:39 PM by MihaiFlorescu »

Sese

  • 481
Re: Subaru XV e-BOXER MY 20.5
« Reply #61 on: August 12, 2024, 09:18:13 AM »
De vina sunt consumatorii, nu doar temperatura exterioara. Toate accesoriile sunt alimentate de a doua baterie, motorul si functiile esentiale de prima baterie si condusul EV de bateria mare din portbagaj. Astfel ca daca scade nivelul de incarcare datorita consumatorilor, bateriile 1 si 2 nu se incarca de la bateria mare, ci de motor. Cand am testat noul crosstrek, cu clima oprita mergea considerabil mai mult si mai des in modul EV.

Practic sistemul de 12v nu are capacitate suficient de mare pentru a mentine consumatorii pe o durata lunga de timp.
Sa vedem dupa parteneriatul cu Toyota cum imbunatatesc si partea asta.

Pe Foresterul nou, din toamna, nici o imbunatatire.

Xander

  • 1271
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru XV e-BOXER MY 20.5
« Reply #62 on: August 12, 2024, 09:29:02 AM »
Nu prea oferă toyota tehnologie competitivă pe ev. Soltera ăla nu se vinde pentru ca se încarcă lent și autonomia e mică. Nu pare un mariaj reușit.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20