Roata spate stanga blocata
Subaru club Romania

Roata spate stanga blocata

Roata spate stanga blocata
« on: July 05, 2024, 13:57:48 PM »
Salutare, am fost plecat in concediu 2 saptamani, inainte am spalat si parcat masina (Forester SH 2.0i)....Poate am gresit, am lasat frana de mana trasa (de si o mai facusem de n ori fara probleme)....Cand m-am intors, am constatat ca roata spate stanga e blocata complet, lasa urma pe jos daca ai insista. Nicicum nu s-a deblocat...
Are cineva idee ce ar putea fi?
Cineva mi-a sugerat ca ar putea fi hill holderul blocat, cum s-ar putea debloca in caz ca este el?

Multumesc!
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #1 on: July 05, 2024, 22:37:44 PM »
Hillholder nu actioneaza pe rotile spate, cel mai probabil ramura din cablul de la frana de mana pentru roata aia s'a gripat
« Last Edit: July 05, 2024, 22:50:40 PM by andrei0241 »

Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #2 on: July 06, 2024, 09:49:50 AM »
La Sg Hilholder acționează pe una din rotile spate. Parca stanga.

Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #3 on: July 06, 2024, 14:01:49 PM »
Hillholder nu actioneaza pe rotile spate, cel mai probabil ramura din cablul de la frana de mana pentru roata aia s'a gripat
Asa m am gandit si eu initial. E complicat de deblocat? Adica se poate rezolva simplu la fata locului de un mecanic?
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #4 on: July 08, 2024, 04:21:02 AM »
La Sg Hilholder acționează pe una din rotile spate. Parca stanga.

Conform pozei din manual, de aici, la SG hill-holderul actioneaza rotile fata stanga si spate dreapta.

La SH pare'se ca sistemul nu mai e mecanic, ci electronic, parte a controlului tractiunii

Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #5 on: July 22, 2024, 13:08:56 PM »
A venit un mecanic, a rezolvat in 15 minute. Era blocat tamburul. Sa-mi fie invatatura de minte sa nu o mai las cu frana de mana trasa, daca stationeaza mi mult.
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Muttley

  • 5060
Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #6 on: July 22, 2024, 13:44:35 PM »
1) dimpotriva, as asigura-o cat mai bine daca stationeaza mai mult.
2) daca din alea 15 minute scad suspendarea si coborarea masinii, scoaterea si remontarea rotii, raman cu sub 10 minute. In timpul ala, cam greu sa scoata tamburul, deci banuiesc ca doar a lovit in el cu un ciocan mai mare?

Insist pe punctul 1. Acolo e alta problema, nu o inchipuita buna practica de a lasa masina neasigurata.
WRX SW 2002

Re: Roata spate stanga blocata
« Reply #7 on: July 24, 2024, 14:36:04 PM »
1. Masina sta intr-o zona plata, voi renunta la frana de mana doar cand va stationa mai mult, In curand va reintra in garaj,
acolo nu cred ca vor mai fi probleme. Aditional, vara asta sper sa fac niste lucrari legate de rugina, voi trece pe lista si revizia tamburilor/etrieriloe, etc.
2. Nu stiu exact ce a facut, eu am vazut pe camere ca a durat putin. Nu stiu daca a lovit cu ciocan, n-am vazut, dar am observat ca a intrat sub ea.
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!