Inlocuire buton deschidere hayon Subaru Forester SH
Subaru club Romania

Inlocuire buton deschidere hayon Subaru Forester SH

MihaiFlorescu

  • *
  • 13988
  • Life is too short to drive a boring car!
Inlocuire buton deschidere hayon Subaru Forester SH
« on: July 17, 2024, 21:28:12 PM »
Multumesc lui Nic Nic pentru informatiile din jurnalul lui. Azi am inlocuit si eu butonul de deschidere de la hayon la Forester. Asa ca am decis sa fac si un tutorial, intrucat procedura este destul de simpla si la costuri de nimic.

Asadar, buton de Nissan cod EZC-NS-009. Parca este de Qashqai dar am vazut ca merge si la alte modele. Cost cu transport 86 sau 88 lei de la bestautovest.



Scule: O surubelnita cap cruce, tubulara de 8 (de preferat lunga sau cu prelungitor) si o tubulara de 10

1. Se da jos lampa de stop centrala si cu masca din jurul ei. Doua suruburi ascunse de aceste capacele si apoi inca 4 in interior.





2. Se dau jos ornamentele laterale



3. Se da jos manerul. Are un surub ascuns care tine toata masca prinsa, deci trebuie desfacut.



4. Se desface fata de usa (hayon). Sunt mai multi bumbi pe margine de doua feluri. Apoi se trage cu incredere.









5. Se desfac doua piulite prin gurile de vizitare in laterale (tubulara de 8 )





6. Se da jos suportul pentru motorasul de stergator prins cu 3 suruburi (tubulara de 10 sau cu surubelnita)





7. Acum se pot accesa inca 3 piulite de 8 care tin masca si se dau jos si ele





8. Optional se desfac aceste piulite pline ce tin niste ornamente laterale. Ajuta la remontat capacul exterior sa poti sa tragi de acele capacele. Una pe stanga si una pe dreapta.



9. Se desfac toate mufele si se trage capacul afara cu tot cu cablajul de la buton. Se taie butonul de pe masina si mufa de la noul buton si se leaga/lipesc firele si se izoleaza. Aici fiecare face cat stie si poate de bine sa nu intre apa la cablaj.



10. Am pilit foarte foarte putin butonul pe laterale. Putin si fin cat sa intre cu totul in spatiu dedicat. Apoi se reiau pasii in ordine inversa pentru montaj.



Dureaza maaaxim 2h daca nu stii ce faci sau 1h maxim cu pasii de mai sus. Depinde si cat stai sa lipesti firele.
Imi place noul buton. Este mai ferm, se simte ca are si cursa putin mai lunga si un click mai solid. La cel vechi era ceva vag si ajunsese sa se deschida doar cu o apasare lunga fix pe mijloc.

Las si link catre postarea lui Nic Nic unde are si el cateva poze: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,4293.msg143448.html#msg143448


Alternativ, se poate merge si pe varianta de cablaj original.
Cablajul cu butonul de portbagaj, original pentru Forester din 2009, are codul 84931SC060.
Dar exista si versiunea cu codul 84931SC080, aparuta la Forester 2011
« Last Edit: July 18, 2024, 09:11:04 AM by MihaiFlorescu »