Subaru Videos
Subaru club Romania

Subaru Videos

Re: Subaru Videos
« Reply #1400 on: October 17, 2024, 15:17:32 PM »
Salutare  tuturor,

acesta e primul meu post. Sunt in cautarea unei masini in urmatorii 2-3 ani si doresc sa fac trecerea la un awd compact pentru ca petrec mult timp in oras si nu doresc cresterea in dimensiuni, dar am inceput sa facem multe iesiri pe drumuri neasfaltate unde e necesara si o garda la sol mai mare. Dupa multe cautari am ajuns la o scurta lista in care a ajuns si noul Crosstrek. Am tot urmarit tot felul de filmulete, dar conform trendurilor actuale mi-ar fi placut un FHEV. Am tot asteptat lansarea din toamna a foresterului FHEV sa vedem ce aduce nou acest sistem, dar surpriza. In Japonia au lansat Crosstrek FHEV si e foarte interesant. Au pus motorul de 2.5 l cuplat cu un motor electric de 120 de cai si 270 Nm. Au mai marit si rezervorul care are 63 de litri parca (observasem la un moment dat o autonomie cu rezervorul care parea spre plin de peste 800 km) si au lucrat si la suspensia spate. Acum sa vedem cand vine in europa (sper ca il aduc la facelift sau si mai repede!). Va las 2 filmulete sa va feceti o idee (subtitrarile nu sunt cele mai stralucite, dar se intelege ideea de baza).
P.S. au pus si noul ecran de bord LCD!



Forester

  • 3109
  • The other right!
Re: Subaru Videos
« Reply #1401 on: October 17, 2024, 15:33:57 PM »
Daca nu te rezolva Crosstrek-ul, o sa fluier in biserica  :police: si o sa-ti zic sa te uiti si la Ford Kuga, echiparea Active FHEV AWD.
Ai fix ce vrei tu, un 2.5 NA si un electric de 130 de cai. Rezervorul e mai micut aparent, 54 de litri, dar eu tocmai am facut 973km cu un singur plin (mai aveam range 30km cand am ajuns la benzinarie).
Ford Kuga FHEV AWD ST-Line X 2024
Ex Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 5105
Re: Subaru Videos
« Reply #1402 on: October 17, 2024, 16:38:32 PM »
Grije si la garda la sol. Nu cred ca se compara. De fapt nu stiu, stiu doar ca XV-ul, sau cum i-o mai zice acum, e cel mai inalt din clasa.
WRX SW 2002

Forester

  • 3109
  • The other right!
Re: Subaru Videos
« Reply #1403 on: October 17, 2024, 19:07:45 PM »
Clar e diferență în favoarea Subaru. Kuga pe echiparea aia are 17-17.xx, nu mai știu exact, deci depinde ce vrei sa faci cu ea.
Ford Kuga FHEV AWD ST-Line X 2024
Ex Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Subaru Videos
« Reply #1404 on: October 18, 2024, 08:27:11 AM »
Da, m-am uitat si la Kuga, si el e pe lista scurta. Garda la sol la Kuga e cam pe acolo (17,6 vazusem pe undeva), ceea ce nu e departe de ce am acum (in jur de 16 cm). Parca as merge mai sus. Inca o chestie ce nu ma atrage la Kuga e calitatea materialelor si a asamblarii. Nu stiu cum va sta cu greierii in timp!

Re: Subaru Videos
« Reply #1405 on: October 18, 2024, 09:45:47 AM »
Nici Subaru nu e campion la greieri sau calitatea asamblarii . Am greieri la un Outback de 2024 ...un lan intreg, ceea ce nu pot spune despre alte modele pe care le-am condus . Cei mai multi sunt parca in zona trapei si undeva prin partea din spate , dar nu ma deranjeaza , stiam de problema asta, a mai fost semnalata . Subaru exceleaza la multe alte capitole , iar daca ai treaba cu greierii probabil se pot rezolva in service .

Forester

  • 3109
  • The other right!
Re: Subaru Videos
« Reply #1406 on: October 18, 2024, 10:22:16 AM »
Eu nu am mai vrut trapa, never again.
Momentan nu am nici un greieras, dar nici nu am decat 3500km.
Cu calitatea materialelor... eu vin de pe Forester SG, deci nu e ca si cum am ridicat stacheta (..de jos  ;D). Oricum, nu sunt genul sa-mi pese prea mult de aspectul asta. Stau comod cu cotul pe geam, ca la SG, am cotiera, am scaune AGR... the end.
Ford Kuga FHEV AWD ST-Line X 2024
Ex Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008