Impreza WRX 2003
Subaru club Romania

Impreza WRX 2003

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #400 on: March 10, 2013, 15:41:45 PM »
Mihai, masina in primul rand o voi folosi pentru placerea mea personala ;D....si probabil va fi masina de plimbari antrenamente si recunoasteri.....si poate un Bucovat sa vad cum se comporta in noua configuratie ;D
Paul - Cutia am protejat-o din clipa in care am luat masina asta...sper sa ma tina in continuare pentru ca va mai dura ceva pana voi putea s-o schimb cu una de STI cu 6 trepte...
Cristi - Din cate stiu aveam inainte de modificari putere la motor cat am acum la roti ;D
In legatura cu intrebarile tale....turbina e setata sa faca maxim 1.4 bari si termina cu 1 bar....intra pe la 2800 de ture insa abia la 3700 se simte ;D
Softul nu-i pentru curse...am cerut in mod special sa fie mai mult pentru strada(vreau ceva fiabil si nu extrem) si daca ma apuca pandaliile si-o urc in ture, acolo sa lucreze cum vreau eu!!!
Cu turbina asta si tot ce-am pus pe motor se puteau atinge valori mult mai mari...in jur de 280-290 de cai la roti si cuplu mai mare insa n-ar fi rezistat nici motorul si nici transmisia!!
Stiu ca am 240 de cai la roti pentru ca toate masuratorile au fost facute cu puterea la roti si nu la motor...abia la ultimile 2 testari s-a masurat si puterea la motor al carei grafic l-am afisat.O sa cer si celelalte grafice cu boost afr si puterea la roti.
Consumul la mers normal de oras cum se spune a scazut un pic...insa la "joaca" creste simtitor ;D ;D...cu prima ocazie o sa masor mai exact.
« Last Edit: March 10, 2013, 15:44:18 PM by ady_viteza »
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #401 on: March 10, 2013, 15:51:39 PM »
Nu mi se pare mult Nm pe cutie ,stock parca e pe la 290 , pachet prodrive pe wrx pe la 350 deci ar trebuii sa fie ok , normal acum depinde cum mergi cu masina - prea multa panica pt cutia de 5 trepte .
Dupa cum vezi mai sus Ady ai si alte optiuni pt soft   :D :D :D
trebuia sa o faci 300 era ok ,oricum bafta incontinuare si sa ne ti la curent cum merge masina .


Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

rzw75

  • *
  • 1669
  • ex
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #402 on: March 10, 2013, 15:56:20 PM »
Adi, felicitari pentru upgrade! sa te tina sanatos si cat mai mult! si binenteles sa-ti reziste transmisia pana pui una de STI  ;)

ai apelat la profesionisti ca Edu, asa ca sunt sigur ca nu e treaba de amator... e bine!

referitor la putere, eu cred ca e suficient daca o vei folosi doar de mers pe strada si nu te mai bagi la time attack cu ea... ;)

ce nu inteleg e de ce intreaba lumea de consum, adica la 290 cp cam cat ar putea sa consume un motor turbo benzina?! ... consuma mult...e normal... daca vrei consum mic nu duci masina in aproape 300 cai... gresesc eu? cu ce sa faca aia 300 cai si peste 400 NM? cu aer?... of of of...

ma bucur ca esti multumit de cum merge masina! asta e cel mai important lucru. bafta in continuare!



« Last Edit: March 10, 2013, 15:59:44 PM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #403 on: March 10, 2013, 16:00:07 PM »
Ca sa citez un filozof in viata.."mi se rupe de consum , cu autonomia am o problema"  ;D

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #404 on: March 10, 2013, 18:38:29 PM »
Ca sa`  ii dau dreptate filozofului :  intr-adevar,  aici  e o problema`  autonomia cand cu un plin  deabea faci 550  km (si asta cand conduci  eco).  La distantele si pustietatile de aici,  ai toate sansele sa`  ramai in pana prostului  prin  preerie  la -45  Gr.C.,  si la  200  km.  de prima statie de benzina`   :'(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #405 on: March 10, 2013, 20:36:06 PM »
Bv ma Adi! Tie sa-ti placa acum treaba facuta!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

concrion

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #406 on: March 11, 2013, 10:27:13 AM »
Neata,
Adi, multumesc pentru informatii. Evident, ca asa cum scriam si in topicul dedicat, orice dyno masoara la roti (ca altfel nu are cum) iar apoi se extrapoleaza valorile (functie de datele introduse de omuletul care manipuleaza aparatul) si se obtin datele pentru motor. Sincer, din turbina aia, ma asteptam sa iasa mai mult  (mai ales la 1.4 bar) si sa intre la capacitate maxima sub 3000 rpm, dar nu vreau si nu sunt in masura sa contest munca RC, deci cred ca au facut tot ce s-a putut ca sa iti faca masina asa cum ai vrut......in orice caz, daca ai zambet pe fata in masina, e foarte bine.
Razvan, am intrebat de consum dintr-un singur considerent: unul dintre avantajele promovate de tuneri se refera la scaderea consumului (pentru mers normal, comparativ cu situatia de dinainte resoftare). In cazul meu am zis ca nu s-a intamplat pentru ca romanasii nostri nu stiu sa resofteze subaru automate, mai ales pe cele usdm care au alte specificatii.....de aceea intrebam si eu sa vad daca e adevarat. Legat de consumul subarurilor m-am edificat ca nu sunt masini economice si nu ma mai intreb cat imi consuma...am inceput doar sa memorez statiile de benzina (evident ca mai usor a fost sa le incarc pe gps, sa le am la indemana ;) ). Apropo de asta....noul A classe, AMG A45...consum mediu sub 7 conform Mercedes: Mercedes claims impressive economy of 40.9mpg and CO2 emissions of 161g/km . Masina e la fel de grea ca un sti, putere mai mare, performante mai bune (cel putin pe hartie). Problema mare la subaru e ca ei nu au venit cu motoare noi pe wrx, sti, forester.....sunt aceleasi motoare cu care au luat premii in 2006, pe care imbunatatesc doar electronica si mici chestii......singurul pas inainte e motorul de pe brz, care cand va fi imperecheat cu un turbo, o sa vedem ce iese. Asta e, oricat de multa dragoste e aici pentru subaru, trebuie sa vedem realitatea....piata a avansat, industria auto se adapteaza economiei, iar subaru ramane cu amintirile de pe vremea cand castigau in wrc....sau cine stie, poate ca viitorul miroase a diesel.
Sa aveti o saptamana usoara.

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #407 on: March 11, 2013, 17:44:44 PM »
Da Cristi...asa este...turbina poate mult mai mult....acum o folosesc cred la jumatate din ce poate ea.....insa cu interne de WRX fara distributie variabila de unde sa se poata regla avansul mai bine si cu  transmisie cu 5 trepte s-a preferat varianta asta de soft.
Ca pilot mi-as fi dorit sa am pe grafic o alta curba de cuplu....un maxim undeva la 3000 si apoi sa scada foarte putin odata cu cresterea turatiei pana pe la 5000 ....abia apoi sa coboare cuplu normal...
Poate in viitor daca voi putea schimba internele cu unele mai performante o sa aflu ce poate turbina cu adevarat ;D
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #409 on: March 28, 2013, 21:34:28 PM »
Who, me?  ::) :D
Nu apare nicio poza... :(
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4765
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #410 on: March 28, 2013, 21:35:34 PM »
cum merge masina esti multumit de ea ? probleme ceva ? consum/power ? trage liniar ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #411 on: March 28, 2013, 22:32:19 PM »
frumos  ;)
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #412 on: April 05, 2013, 17:14:35 PM »
cum merge masina esti multumit de ea ? probleme ceva ? consum/power ? trage liniar ?

Merge cu mai multa benzina decat inainte ;D ;D...da merge mai tare ;D ;D
Ma gandeam sa vin cu ea diseara la Ikea dar ploua de rupe si nu ma lasa inima s-o scot in ploaie...i-ajunge cat noroi a vazut la Brasov ;D :D
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

MihaiFlorescu

  • *
  • 14002
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #413 on: April 05, 2013, 17:16:16 PM »
Ia o umbrela :P

La noi e uscat :)

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #414 on: April 05, 2013, 17:26:57 PM »
Care e diferenta la consum ? Mers normal inainte si dupa?
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #415 on: April 06, 2013, 21:30:24 PM »
Care e diferenta la consum ? Mers normal inainte si dupa?
Consumul e mai mare...dar si puterea e sensibil mai mare!!
Azi a fost o zi speciala ;D...am iesit la joaca cu prietenii mei cu Evo X si Evo 8 ;D ;D
In afara de iuresul maxim facut prin oras am dat si cateva liniute ;D
Spre marea mea satisfactie si multumire (mi-a crescut pipota de 3 ori :D ;D :D ;D) am reusit sa bat si Evo X si Evo 8 fara probleme.
Dupa start(din mers de la 30 la ora ) evo-urile stau in fata o jumatate de masina...insa pe a 2-a si a 3-a trec pe langa ei grav si iau avans o masina si ceva....la a 4-a castig deja metru cu metru ;D ;D ;D
Cuplul pe care-l am la 4000 de ture isi spune cuvantul...se pare ca softul meu e soft de liniute ;D ;D ;D


Uploaded with ImageShack.us
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #416 on: April 06, 2013, 21:41:02 PM »
Cred ca moare Bogdan de ciuda  :D

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #417 on: April 06, 2013, 22:29:08 PM »
bv mai ady dar da si u un telefon ceva inainte sa mai faci iesiri de genul :)

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #418 on: April 06, 2013, 22:30:37 PM »
Care e diferenta la consum ? Mers normal inainte si dupa?
Consumul e mai mare...dar si puterea e sensibil mai mare!!
Azi a fost o zi speciala ;D...am iesit la joaca cu prietenii mei cu Evo X si Evo 8 ;D ;D
In afara de iuresul maxim facut prin oras am dat si cateva liniute ;D
Spre marea mea satisfactie si multumire (mi-a crescut pipota de 3 ori :D ;D :D ;D) am reusit sa bat si Evo X si Evo 8 fara probleme.
Dupa start(din mers de la 30 la ora ) evo-urile stau in fata o jumatate de masina...insa pe a 2-a si a 3-a trec pe langa ei grav si iau avans o masina si ceva....la a 4-a castig deja metru cu metru ;D ;D ;D
Cuplul pe care-l am la 4000 de ture isi spune cuvantul...se pare ca softul meu e soft de liniute ;D ;D ;D


Uploaded with ImageShack.us
inseamna ca si eu ii fac :))))

Răspuns: Impreza WRX 2003
« Reply #419 on: April 06, 2013, 22:31:29 PM »
Care e diferenta la consum ? Mers normal inainte si dupa?
la un soft bine facut consuma ceva mai putin la mers normal iar la talpa...cat poate;)